Browsing Category

ËMBËLSIRA

ËMBËLSIRA

Gurabija

Gurabijat janë ushqim i qëndrueshëm dhe i përshtatshëm në mesin e ushqimeve nga kuzhina kosovare Përbërësit: 1…

Sheqerpare

Sheqerparja është një nga ëmbëlsirat më të njohura nga kuzhina tradicionale shqiptare. Përbërësit: 500gr gjalpë…

Hashure

Hashuret përgatiten nga gruri dhe sheqeri, ëmbëlsirë kjo e cila është mjaft e preferuar në kuzhinën shqiptare.…

Hallva

Hallva është ëmbëlsirë e lehtë dhe e shpejtë për tu përgatitur. Zakonisht përgatitet për netët e mëdha para muajit…

Kajmaqin

Përbërësit: 8 vezë 8 lugë gjelle sheqer 1l qumësht 3 lugë gjelle miell ose nisheste Sherbeti: 300gr. sheqer 2 dl.…