- Reklama - Reklamoni Tek Ne -
Loading...

Nëse trupi i njeriut u shfaq njolla të kuqe, ajo nuk duhet të injorojë atë. Arsyet për shfaqjen e një shumë të spoteve dhe pasojat mund të jenë shumë të ndryshme, kështu që duke shkuar te mjeku nuk mund të vonojë. Shkaku i njolla të kuqe në lëkurë mund të jetë alergji si të thjeshta, stresi, dietë të varfër, dhe sëmundjet më të rënda, duke përfshirë sëmundjet e organeve të brendshme dhe balancimin hormonal.

 

Skleroderma

Në trupin scleroderma në disa vende ka ind mbresë. Ka dy forma të scleroderma: sistemike dhe të kufizuara. Kur Lezionet sistemike sklerozen është organet e brendshme dhe lezione të lëkurës. Lëkura bëhet e trashë, me shkëlqim dhe i ngjan fildish. Ndërsa skleroderma i kufizuar duket nga një deri në disa pika të kuqe me ngjyrë vjollcë.

Nëse ka shenja të scleroderma, një nevojë urgjente për të parë një mjek. Në mënyrë të pavarur nuk duhet të marrë ndonjë veprim për shkak se ju mund të bëni vetëm gjërat më keq.

 

Psoriasis

Njolla të kuqe me luspa të bardha – shenja e parë e psoriasis. Këto njolla në qerja trupit dhe kruarje. Shkaqet e kësaj sëmundjeje – ulur imunitetin, stresi, trashëgim. Psoriasis – sëmundje nuk është fatale, por mund të mos ndikojë psikologjikisht mënyra më e mirë për person. Reduktuara vetë-respekt, një ndjenjë e turpit …

 

Ekzemë

Sëmundje alergjike të lëkurës si një skuqje të lëkurës ose të ashpër. Ekzemë shoqëruar me kruarje të rënda. Ngjyra perime dhe kimikate, aditivëve aromatike në ushqim mund të shkaktojë shfaqjen e sëmundjes. Preservatives dhe aditivëve në kozmetikë mund të shtyjë për zhvillimin e ekzemë. Pasi u kafshuar nga insektet, dhe disa lloje të ushqimit (ushqime p.sh., akute dhe të kripura, frutave agrume, mish, çokollatë, sodas) provokojnë këtë skuqje të lëkurës.

Provokojnë ekzemë munden situata edhe stresuese. Femrat shpesh shfaqet pas lindjes së fëmijës (ushtrimit, mungesa e gjumit). Kur thyer funksionet e traktit digjestiv mund të jetë edhe ekzemë.

 

Alergji dhe Sëmundjeve Infektive

Njollat e kuqe të shkaktuara nga alergjitë mund të jetë në qafë, armëve dhe këmbët. Alergjia mund të shkaktojë ndonjë gjë: ushqim, ilaçe, ajrit dhe kozmetike. Në pika të kuqe mund të jetë ende kruarje dhe një humbje fryma. Në këtë rast, pacienti duhet të shtrohet në spital menjëherë.

 

Pityriasis Rhodiola

Shenjat pityriasis Rhodiola pityriasis Rhodiola fotoHlavnye – spote ovale rrumbullakët. Nuk janë supet, prapa, ijet dhe pak zhvishem. Ndonjëherë këto spote kruar dhe kruarje. Eliminimi agjent shkaktar mund të jetë sistem i ftohtë apo i dobët imunitar. Më shpesh kjo manifeston kore në pranverë ose në vjeshtë. Nëse njollat e ujit të lajë ose ointments pista të lëkurës që përmbajnë tar dhe squfur mund të jetë acarim të rënda. Ajo fillon me kruarje dhe spote të bëhet ngjyrë të kuqe të ndritshme. Kur këto pika nuk duhet të vonojë vizitë në dermatolog.

 

Fruthi, rubeola, fruth i keq dhe li e dhenve

Rubeola, fruthi, li e dhenve – një sëmundje ngjitëse nga e cila trupi shfaqen njolla të kuqe, dots, blisters. Nëse shkaku i këtyre spoteve shërbejnë këto sëmundje, pacienti duhet të izolohet detyrimisht nga njerëzit e shëndetshëm të cilët nuk e kanë transferuar sëmundje të dhënave.

Fruthi mund të manifestuar veten pasi të keni kollë ose temperaturë. I nxituar i parë që mbulon fytyrën, qafën dhe gjoksin, pastaj trungu dhe gjymtyrët. Njolla duket si një gunga të kuqe, ndonjëherë disa kodra disa shkrihen në një të mëdha. Edhe kur të vijë i nxituar, të mbetet në ndryshimet e lëkurës. Ka pigmentim dhe lëkurë.

Rubeola – njolla të vogla të shoqëruara me ethe afatshkurtër. Virusi hyn nëpër mukozën e hundës. Në trup, ajo shumëfishon dhe të regjistruara në nyjet limfatike që janë zgjeruar. Në fillim të sëmundjes pacienti nuk e shqetësojë, por atje rraskapitje, lodhje dhe dobësi të rënda në ditën e dytë para se njolla duket. Temperatura nuk është mbi 38 gradë. Shqetësuar kullojnë hundët dhe fytin këmbët e pulës. Në ditën e parë të njerëzve të pamend sëmundjes shfaqet vetëm në fytyrë, dhe pastaj fillon të përhapet në të gjithë trupin. Spots matëse 6 mm në diametër. Nëse shtypi njollë, atëherë ajo do të zhduket. Në mënyrë tipike, puçrra në trup mbi fytyrë dhe e theksuar në zgjerimin e gjymtyrëve, mollaqe, mbrapa sipërme dhe të ulët mbrapa. Nuk është një kollë e thatë dhe sytë e përlotur. Rritja në nyjet limfatike qafë shfaqet edhe dy ditë para se të pamend. Në probing këto nyje mund të jetë i dhimbshëm. Komplikimet nga rubeolës janë të rralla dhe zakonisht vetëm në pacientët e rritur.

Sëmundje Prychynoy është Streptokoku i kuq i ndezur ethe. Shfaqet gjatë angina si të kuqe apo të ndritshme skuqje rozë melkotochechnoy në të gjithë trupin. Pas javës së parë të sëmundjes, lëkura fillon të zhvishem off. Ka të qenët i përgjumur, dhimbje koke të rënda, të dridhura. Nuk mund të jenë të përzier dhe të vjella. Njolla duket herët në periudhën e dytë, dhe bajamet janë zgjeruar. Shfaqet së pari në qafë, pastaj e pasme e sipërme dhe gjoks. Pasi që përhapet me shpejtësi në të gjithë trupin. Skuqje ngjyrë kuqe ndritshme në formën e vogël, distancuara ngushtë secila pika tjera. 2-3 ditë nxito climaxes dhe pastaj gradualisht zvogëlohet. Në vendin ku kishte një skuqje të lëkurës mund të filluar lëkurë lëkurë, por pas dy ose tre javësh ajo do të kalojë.

Vitrianka (dhenve) – shkaktuar nga një virusi që i përket grupit të herpesit. Së pari ka kodër të kuqe (papules), dhe kjo duket flluskë (fshikëza). Kur sëmundja është një skuqje të lëkurës në të gjithë trupin e tij. Kur flluska të fillojnë të thahen, i ri. Shenjat e li e dhenve mund të jetë ethe, skuqjen duket se itchy, dhe ata duan të vazhdimisht kruarje. Nëse kruarje është lidhur infeksion purulent, flluska nga ulcerat. Ky është rreziku që mund të mbetet në plagët e lëkurës. Recovery është 10 ditë nga fillimi. Komplikimet dhenve nuk ka, nëse personi përjeton atë në një moshë të re. Në të rriturit, ajo rrjedh më e vështirë dhe mund të japin komplikime. Si për të trajtuar gunga bojë jeshile trajtuar dy herë në ditë.

Kur spote specie të ndryshme kuqe në nuk mund të injorojë ato, një nevojë urgjente për të konsultoheni me një mjek, kështu që ai të vënë diagnozën e saktë dhe trajtim të caktuar.

Rezultate imazhesh për Fruthi, rubeola, fruth i keq dhe li e dhenve

/alboz.co

- Reklama - Reklamoni Tek Ne -
Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here