BrumëraKuzhina

Byrekë të vegjël

Përbërësit:
700 gr mish i bluar
2 qepë
5 vezë
400 ml ajkë e tharte(shmant,pavllake)
500 ml ujë me gaz
kripë
piper i zi
500 gr petë per pite.

Pergatitja:
Ne nje ene qesim qepen e grire imet,fergojme derisa qepa te zbutet.

Shtojme mishin e grire,melmesat sipas shijes dhe fergojme derisa mishi te ndrroje ngjyren dhe shterroje lengun e leshuar.

Ne tavolinen e punes qesim nje pete sterpikim me pak vaj dhe qesim nga mbushja me mishin e bluar.

Mbeshtjellim ne forme roleje,rrumbullaksojme rolen dhe qesim ne tepsi te lyer me vaj.

Keshtu veprojme derisa te hargjohen petet dhe mbushja(mundet edhe nga dy pete te bejme njeren mbi tjetren dhe me pas mbushja).

Pastaj perzijme vezet e tundura,ajken e tharte,ujin me gaz dhe pak krip.

Perzijeme e qesim siper byrekve te vegjel dhe pjekim ne furre te parangrohur 180 grade per 30-40 minuta.

Ju befte mir!

Burimi : www.alboz.co

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kontrolloni gjithashtu

Close
Close