Take a fresh look at your lifestyle.
Browsing Category

Sallata

Sallatë festive

Përbërësit: 500 gr filetë pule 300 gr kërpudha 250 gr majonezë 250 gr bizele 200 gr djathë kaçkavall 7-8 kokrra vezë (të ziera) 2 thelpinj hudhër 50 gr arra kopër kripë. Përgatitja: Fillimisht ziejmë bizelet në ujë të vluar me kripë për…

Sallatë hungareze

Perbersit: 300 gr suxhuk shtëpie 200 gr përshutë 2 tranguj 2 speca 4 domate 1 kokë qepë 1 sallate jeshile 1 spec djegës 1 lugë sheqer 8 lugë uthull molle 5 lugë vaj vegjetal erëza. Pergatitja: Suxhukun, specin e djegëst, përshutën,…

Sallatë me mish pule

Perbersit: 500 gr mish pule 200 gr përshutë 1 preshë 3 vezë 100 gr ullinj 1/2 dege selino 150 gr majonez 1 decilitër ajkë 1 lugë mustardë 1 limon 5 lugë vaj erëza Biber i zi. Pergatitja: Mishin e bardhë të pulës e përziejmë me erëza,…

Sallatë me jogurt

Perbersit: patate sallatë jogurt koper vaj vegjetal kripë 1 copë hudhër. Pergatitja: Patatet i zieni në një tenxhere, pas zierjës i qërroni dhe i shtypëni me pirun. Sallatën e preni në copa të vogël së bashku me koperin. Patatet e…

Sallatë me patate

Perbersit: 3 patate 1 lëng limoni Gjysmë koper 1 hudhër nerende kripë PËR TA FËRGUAR vaj vegjetal Biber i zi. Pergatitja: Patatet preni në fleta të holla, i fërgoni në tigan me pak vaj. Pas fërgimit i lëni anash të ftohet, pas ftohjës…

Sallatë me domate dhe borzilok

Perbersit: 350 gr domate të vogla sheqer kripë Biber i zi borzilok gjethe 1 lugë vaj vegjetal. Pergatitja: Vendosim domatet e prera në katërsh në një pjatë dhe i spërkasim me pak sheqer, kripë dhe biber të zi. Shtojmë gjethet e…

Sallatë me makarona

Perbersit: 1 makarona 3 karrota 2 tasa jogurt me hudhër kripë PËRMBI 2 lugë gjalpë. Pergatitja: Makaronat e vogla i vendosim në një tenxhere për zierje, pas zierjës i kullojmë. Makaronat i përziejmë me hudhër, jogurtin dhe kripë.…

Sallatë me Patate dhe Turshi

Përbërësit: 5 patate 3 vezë 1 filxhan selino (të copëtuar) 1/2 filxhan qepë (të copëtuara) 1/2 filxhan perime turshi 1/4 lugë çaji kripë hudhre 1/4 lugë çaji kripë (e përzier me selino) 1 lugë gjelle mustardë (e përgatitur) 1/4 filxhan…

Sallatë pule me sos curry

Perbersit: 500 gr mish gjoks pule 500 gr perime të ziera 2 vezë të ziera 100 gr krem djathe 2 lugë supe majonez 2 lugë supe mustardë 1 lugë sos curry kripë Biber i zi majdanoz. Pergatitja: Zieni pulën në të kripur, po ashtu edhe perimet…

Sallatë e ftohtë me makarona

Perbersit: 350 gr makarona 100 gr tranguj turshi 1 spec i kuq 1 spec i gjelbert 1 pako miser i konzervuar nga me te voglat 150 ml majonez 180 ml ajkë e tharte(shmant) 150 ml ajkë kuzhine(hoplla per kuzhine) 100 gr djathë kackavall 100…